Proč se vám může vyplatit najmout si makléře, když chcete koupit nový byt? - JAN Reality

Proč se vám může vyplatit najmout si makléře, když chcete koupit nový byt?

Na západě je obvyklé, že strana prodávající i strana kupující má svého makléře. V Česku je typické, že makléře má jen ten, kdo chce prodat svou nemovitost. Kupující se spoléhají sami na sebe. 

Zájemci o koupi bytu nebo domu mívají dojem, že realitní makléř zastupující prodávající vlastně zastupuje i je. A očekávají od tohoto makléře objektivní a pro ně výhodné informace či služby. Tak to ovšem nefunguje. Makléř musí chránit a bránit zájmy svého klienta (tedy prodávajícího). 

Dobrých třináct let si nás klienti najímají na zastupování při koupi nemovitosti. Má to své výhody. Ano, stojí to peníze, ale ve většině případů se nám podaří domluvit velmi výraznou slevu. Slevu tak vysokou, že často pokryje celé náklady na naší práci.  

Hlavní důvody, proč stojí za úvahu, jestli si přeci jenom nenajmout zkušeného realitního agenta, když si chci koupit nové bydlení: 

Máte spojence
Váš makléř bude vždycky hájit vaše zájmy. Sdělí vám informace, na které sami vůbec nemusíte přijít. Makléř kupujícího dokáže zjistit informace od makléře prodávajícího, které by kupující jinak nezískal.  

Úspora času
Najmutí makléře při řešení nového bydlení vám ušetří hodiny a hodiny času. Pomůže vám vyhledat správné nemovitosti. Makléř nemovitosti projde dřív než vy, a tím pádem vyloučí rovnou takové, které neodpovídají tomu, co hledáte.  

Úspora peněz
Ohromně nás baví vyjednávat slevu z nabízené ceny. A dojednávat podmínky koupě tak, aby byly pro našeho klienta co nejvýhodnější. Velmi často se nám podaří domluvit slevu vyšší, než je cena našich služeb.  

Tajné zdroje nabídek 
Dobrý makléř je schopen vám opatřit i nabídky takových nemovitostí, které sami běžně nenajdete. V JAN Reality jsme si nechali naprogramovat robota. Každé ráno stahuje nové nabídky ze všech možných zdrojů, a vy je tak máte k dispozici dříve než jiní zájemci.  

Technický stav nemovitostí 
Projdeme s vámi vybraný byt nebo dům a upozorníme vás na možné problémy, nebo nutnost investic. Aby se náhodou nestalo, že si koupíte vysněný byt, ale za rok do něj bude potřeba investovat nečekané množství peněz.  

Papírování 
Makléř se v papírech vyzná. Ví dobře, co se má kdy a jak udělat, podepsat nebo domluvit třeba v bance. Navíc za vás makléř obstará operativu, odnese, co je kam potřeba a vy máte čas na svoje záležitosti.  

Bezpečnost celé transakce
Realitní transakce skrývá řadu drobných záludností. Někdy jsou i právníci či prodávající velmi ostří. A od toho tu máte zkušeného makléře na své straně, který ví co a jak se patří, zná zákony a zná vaše práva. Zajistí, že celá složitá transakce probíhá plynule, bez zádrhelů, a pro vás bezpečně.  

Právní zastoupení 
Za ta léta praxe máme osvědčené právníky, kteří jsou špičkovými odborníky na nemovitostní právo. Budou vám k dispozici a ohlídají veškerou smluvní dokumentaci. Pokud to protistrana umožní, sami navrhnou znění kupní smlouvy.  

Kolik to celé stojí 
Cenu si domluvíme předem. Obvykle se cena těchto služeb pohybuje mezi 2 – 3 % z kupní ceny (plus DPH). A jak již bylo řečeno, velmi často pro Vás vyjednáme slevu, která tyto náklady z větší části pokryje (ne-li dokonce celé). Nic jiného neplatíte – právní služby, katastr, operativu – to všechno hradíme my. A ještě jedna důležitá věc – naši odměnu zaplatíte, až bude všechno hotové a vy budete mít nové bydlení koupené.   

Mimochodem. Hodně zkušeností se zastupováním klientů, kteří si kupují nové bydlení, má v naší kanceláři Hana Cihlářová. Chcete se s ní spojit? Tady klikněte: Hana Cihlářová k vašim službám

Doporučení na závěr 
Jestli mohu, velice Vám doporučuji – najměte si dobrého makléře při hledání nové nemovitosti. Nechte si někoho doporučit. Poptejte se svých známých, koukněte na internet. Budeme rádi, když se obrátíte na nás, stejně tak budeme rádi, když si vyberete někoho jiného. I pro prodávajícího makléře je skvělé, když se kupující nechá zastupovat profesionálem.

Jan Adámek

Toto téma jsme pro vás více rozebrali v našem podcastu Realitní Mixér, poslechnout si ho můžete zde.