Jak si vedou ceny domů, pronájmů a jaký je aktuální trh s hypotékami? Přinášíme shrnutí prvního kvartálu tohoto roku. - JAN Reality

Jak si vedou ceny domů, pronájmů a jaký je aktuální trh s hypotékami? Přinášíme shrnutí prvního kvartálu tohoto roku.

S radostí Vám přinášíme shrnutí realitního trhu za první čtvrtletí roku 2023. První měsíce tohoto roku byly zajímavé.

Je evidentní, že lidé si zvykli na vysoké sazby hypoték (pořád okolo 6 % ročně), a na vysoké ceny bydlení. Obchody se mírně rozhýbaly, prodává se o trochu více než na podzim 2022.

Podle statistik JAN Reality realizované prodejní ceny bytů a domů klesají od září 2022 doteď průměrně o 2 % měsíčně. Byty v úplném centru Prahy klesají méně, byty v nezajímavých lokalitách klesají více. Jedná se o skutečnou kupní cenu (nikoliv to, co vidíte v nabídkách realitních kanceláří). Je tedy v zájmu prodávajících stanovit cenu na skutečně tržní výši, protože v tuto chvíli platí, že pokud do 6-ti měsíců nenajdete kupce, přijdete o cca 12 % kupní ceny. V Praze se prodejní nabídkové ceny na portálu sreality.cz v průměru drží kolem 125.000 Kč / m2. A to několik posledních měsíců. Pokud jde o chalupy, zde zaznamenáváme rostoucí zájem prodat. Ceny klesají, poptávka je menší než dříve.

Pronájmy bytů v Praze si vedou slušně. Poptávka je pořád dobrá, nájemce najdeme obvykle do 14-ti dnů. Nájemné bylo nejvyšší v srpnu roku 2022, teď je o něco málo níže. Průměrné nájemné bytů v Praze se nyní pohybuje kolem 390,- Kč / m2. Vloni touto dobou bylo nájemné 340,- Kč / m2, jedná se o meziroční nárůst 15 %. V nejbližších měsících čekáme mírný nárůst nájemného, kvůli vyšší poptávce. Nyní je v nabídce na sreality.cz cca 3.900 bytů k pronájmu v Praze, což je o 75 % více než vloni v září.

Uvidíme, s čím přijdou na jaře developeři. Tradičně se s jarem začínají prodávat nové projekty, nyní však vzhledem k  nízkému zájmu kupovat řada developerů přestává stavět a čeká. Některé projekty nabízí jako výhodu garantovaný úrok hypotéky 3 % na dva nebo tři roky. Zdá se však, že to velký zájem kupujících nevzbudilo. Zatím to nevypadá, že by ČNB v nejbližších měsících snižovala úroky (ba naopak), tedy nelze příliš očekávat snížení úroků z hypoték. Nejdříve snad koncem roku.

Jan Adámek

a celý tým JAN Reality | JAN Hospitality