Silvie Zámečník - JAN Reality

Silvie Zámečník

External Hotel Partner

Silvie Zámečník is a businesswoman by heart and soul, with extensive international experience, boasting more than 20 years in the hotel and tourism industry, including 12 years in Spain. She began her journey there as a delegate and worked her way up to top management in a prestigious hotel network in Spain. Since then, she has never stopped pursuing her passion for the art of hospitality and a focus on delivering the best customer experience.

She completed her university studies in Spain at the Universitat de Barcelona, specializing in Spanish philology and literature. Subsequently, she worked in renowned 4* and 5* hotels (such as Hotel Sofía 5* in Barcelona, Villa Padierna Marbella 5*, and others), where she was responsible for implementing the highest hotel standards and ensuring service quality. Upon returning to Brno, she became the Business Director of Barceló Brno Palace Hotel, which, under her leadership, became the only certified 5* hotel in South Moravia at the time. Since then, she has been involved in consultancy work in business development, hotel renovations, marketing, and business strategies. Simultaneously, she is completing her doctoral studies at Mendel University in Brno, where she is a supervisor for the field of hotel management, teaches, and engages in publishing activities.

Silvie is an inspirational person, optimistic and determined, always wearing a smile. She views obstacles as challenges and embraces them wholeheartedly. She spends her free time with her daughter, traveling, at the gym, or dedicated to personal development, which is a lifelong priority for her.

Silvie Zámečník

External Hotel Consultant

Silvie Zámečník je obchodnice tělem i duší a manažerka s mnohaletou mezinárodní zkušeností. Má za sebou více než 20 let strávených v hotelovém a turistickém byznysu, z čehož 12 let ve Španělsku. Tam kdysi začínala jako delegátka a vypracovala se až do řad vrcholového managementu v prestižní hotelové síti ve Španělsku. Od té doby se své vášni pro umění hoteliérství a orientaci na ten nejlepší klientský zážitek nepřestala věnovat.

 

Vysokoškolská studia absolvovala ve Španělsku na Universitat de Barcelona se zaměřením na španělskou filologii a literaturu. Následně se dostala do renomovaných 4* a 5* hotelů (Hotel Sofía 5* v Barceloně, Villa Padierna Marbella 5* a další), kde měla na starost zejména implementaci nejvyšších hotelových standardů a dohled nad kvalitou služeb. Po návratu do Brna se stala obchodní ředitelkou hotelu Barceló Brno Palace, který se pod jejíma rukama stal tehdy jediným certifikovaným 5* hotelem na jižní Moravě. Od té doby se věnuje konzultantské činnosti v oboru business developmentu, hotelových rekonstrukcí či marketingových a obchodních strategií. Zároveň dokončuje doktorandská studia na Mendelově univerzitě v Brně, kde je garantkou pro obor hotelového managementu, vyučuje a věnuje se publikační činnosti.

Silvie je inspirativní člověk s výraznou osobností, vždy usměvavá, optimistická, odhodlaná. Neexistují pro ni překážky, pouze výzvy, a ty má ona ze všeho nejradši. Svůj volný čas tráví se svojí dcerou, na cestách, ve fitku nebo osobním rozvojem, který je pro ni celoživotní prioritou. 

Would you like to become a member of the JAN Reality team?

Contact us!